Neférový obchod

Člověk by řekl, že když stoupají ceny potravin, je to dobrá zpráva pro lidi, kteří je pěstují a vyrábějí, ale často tomu tak nebývá. Drobní pěstitelé v rozvojových zemích zpravidla utratí víc než polovinu veškerých svých příjmů právě za potraviny. Mnozí z nich utratí víc peněz za jídlo, které kupují pro své rodiny, než utrží za to, co sami vypěstují.

Jedním z problémů je, že výkupní ceny, které se platí pěstitelům, jsou zpravidla velmi skromné ve srovnání s tím, co se za potraviny platí v obchodech. Když ceny stoupají, nemůžeme si být jistí, zda se peníze, které zaplatíme navíc, dostanou až k pěstiteli. Místo toho můžou skončit u někoho jiného, kdo je zapojený do dodavatelského řetězce – u maloobchodního prodejce, velkovýrobce, překupníka nebo spekulanta. Nízké příjmy znemožňují drobným pěstitelům investovat do vlastních farem, reagovat na krátkodobé výkyvy v poptávce a obstarávat si stále dražší materiál a nářadí, které potřebují. Navíc jim stále rostoucí frekvence výkyvů ceny značně komplikuje rozhodování co pěstovat a do čeho do budoucna investovat.

CO BY SE STALO, KDYBYCHOM SI POKAŽDÉ, KDYŽ ZATOUŽÍME PO SLADKÉM, DOPŘÁVALI JEN fairtradovou čokoládu?

Když si dopřejeme čokoládovou tyčinku, můžeme se zároveň postarat o to, aby drobní pěstitelé, kteří vypěstovali kakao, ze kterého je vyrobená, dostali za svou práci spravedlivou odměnu. Kdybychom si všichni dali záležet na tom, aby aspoň dvě ze všech čokoládových tyčinek, které za měsíc nakoupíme, byly fairtradové, prodalo by se jen v Brazílii, na Filipínách, v Indii, ve Spojených státech, ve Španělsku a ve Velké Británii každý rok více než 12,5 miliard čokoládových tyčinek z fairtradového kakaa.

FÉROVĚJŠÍ OBCHOD

Těch 12,5 miliard prodaných tyčinek z fairtradové čokolády by podpořilo lidi, kteří žijí a pracují na více než 90 tisících drobných kakaových plantáží. Férové výrobky, zejména ty od fairtradových organizací, jejichž obchodní modely a hodnoty poskytují maximální přínos drobným výrobcům potravin, by mohlo změnit životy a živobytí lidí v rozvojových zemích. Fair trade pomáhá těmto rodinám dostat se z chudoby do stavu ekonomické soběstačnosti. Pomáhá drobným pěstitelům získat si lepší přístup na trhy a zároveň zajistit, že je kupující svým chováním nebudou poškozovat na sociální, ekonomické ani environmentální rovině.

Pokud drobní pěstitelé kakaa dostávají férovou odměnu za svou úrodu, mají jistotu, že i kdyby se globální ceny potravin nepředvídatelně změnily, budou mít dost peněz na to, aby zajistili potraviny pro sebe a pro svou rodinu. To je zvlášť důležité u nastávajících matek a malých dětí, protože kvalitní výživa před narozením a v prvních letech života je rozhodující pro zdravý vývoj dítěte. Výživa dokonce ovlivňuje i to, jak děti prospívají ve škole – a všichni rodiče samozřejmě touží po tom, aby jejich dítě prospívalo co nejlépe a našlo si dobré zaměstnání.

Kromě ostatních přínosů umožňuje stabilita fairtradovýh cen a dlouhodobá podpora fairtradových organizací drobným pěstitelům plánovat rozvoj svých farem i rodin a dostat se z dluhů. To pomáhá podporovat a udržovat venkovské ekonomiky a zároveň to zemědělcům i jejich dětem dává více možností do budoucna. Mezi tyto možnosti patří přístup ke vzdělání a ke zdravotnictví, ale také projekty genderové rovnosti a kariérního rozvoje.

Odkazy: www.fairtrade-cesko.czwww.fairtrade.czwww.zaferovoucokoladu.cz


e-max.it: your social media marketing partner